Categories Bez kategorii, Dekoratornia, święta

Jak wykonać świąteczne stroiki czyli zrób to sam w kilku prostych krokach

Posted on
Jak wykonać świąteczne stroiki czyli zrób to sam w kilku prostych krokach
w tym wypadku mniej znaczy więcej

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy każdy z nas zwalnia, zatrzymuje się na chwilę, znajduje czas na mycie okien, trzepanie dywanów, wypieki w hurtowych ilościach, wizytę u fryzjera i dekorację domu. W większości rodzin przedświąteczna gorączka trwa około 7 dni i jest to czas, kiedy stajemy się doskonałymi organizatorami. Oprócz tego co uważamy za absolutnie konieczne, a więc odwiecznej przedświątecznej walki z każdym pyłkiem na meblach i smugami na szybach, potrafimy w jeden dzień upiec kilka przepysznych ciast na których przyrządzenie nie starczało nam go przez ostatnie 12 miesięcy, wysprzątać cały dom, zaprosić gości i zatrzymać się na chwilę przy dekoracji domu, nad którą jak twierdzą ankietowani spędzamy mniej więcej tyle czasu ile zajmuje zrobienie świątecznych przysmaków. Oczywiście rozstawienie gotowych dekoracji sprawi, że poczujemy świąteczny klimat jeszcze przed świętami, jednak prawdziwej magii nabiorą ów ozdoby jeśli wykonamy je własnoręcznie. Do dekoracji domu możemy wykorzystać gotowe już ozdoby łącząc jej w urocze stroiki, lub wszystkie dekoracje wykonać samodzielnie.

Zanim przystąpimy do pracy warto przygotować sobie warsztat i niezbędne narzędzia, oraz wszystkie elementy z których chcemy zrobić stroiki, doskonałym pomysłem jest wyciągnięcie z dna szafy wszystkich wstążek, kokardek i koralików, które mogą się przydać, a których potem nie będziemy mogli znaleźć zaaferowani dekorowaniem domu.

Do wykonania naszych ozdób będziemy potrzebować :

Im większy zestaw przyborów tym łatwiejsza praca, jednak zwykłe nożyczki, ołówek, oraz jakikolwiek klej przeznaczony do sklejania różnych materiałów również będzie odpowiedni.

Do wykonania naszych stroików potrzebujemy oczywiście bombek, kilku gałązek świerku srebrzystego, jodły, jałowca czy tuji ( gałązki ze zwykłego świerku słabo się nadają,  bo stroik z uschniętymi igłami nie zachwyci gości), słoika, lub szklanki, wstążek, kokardek i sztucznego śniegu, lub farby w spray w dowolnym kolorze, który kojarzy Wam się ze świętami, oraz wszystkiego co Wam przyjdzie do głowy.

Luźne kompozycje

Oczywiście nie wszystkie świąteczne stroiki muszą być skomplikowaną kompozycją wielu elementów, czasem wystarczy w prosty, nowoczesny sposób podkreślić świąteczny klimat. Jeśli nie czujecie się na siłach, lub brakuje Wam czasu na układanie i klejenie ozdób wystarczy do przezroczystego naczynia, lub lampionu nałożyć kilkanaście eleganckich bombek, mimo iż wykonanie takiej ozdoby zajmuje zaledwie kilka sekund zachwyci prostym stylem i nowoczesnym lookiem. Kolejnym pomysłem jest ułożenie kilku podobnych rozmiarem bombek na niepotrzebnym talerzyku, dodanie kokardki i kilku szyszek, a następnie spryskanie wszystkiego srebrnym, złotym, lub granatowym sprayem. Jako, że minimalizm jest bardzo modny od kilku lat, można również zastosować go przystrajając dom na święta, jest to również doskonałe rozwiązanie dla tych, którym prace ręczne nie sprawiają przyjemności. W tym wypadku umiar będzie wskazany, pamiętajmy jednak, że ozdoby muszą do siebie pasować i być piękne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na czerwonym obrusie ułożyć trzy identyczne białe lub srebrne bombki ze starannie przewiązaną kokardką.

Takie same bombki możemy powiesić na drzwiach wejściowych zamiast tradycyjnego stroika.

Stroki powyżej to luźnie kompozycje bez użycia kleju

Do przygotowania tradycyjnego stroika typu wianuszek na stół, lub do powieszenia na drzwiach potrzebna będzie wygięta w kształcie koła sztuczna choina i mocno połączona drutem jeśli stroik chcemy powiesić lub przyklejona do plastikowego okrągłego talerzyka, lub tekturki, do której będziemy kolejno doklejać wybrane ozdoby.

Nasze propozycje

Na długim prostokątnym stole doskonale sprawdzą się stroiki podłużne, które wykonujemy w podobny sposób zmieniając jedynie kształt podstawy

Doskonałym pomysłem jest również wykorzystanie do świątecznej kompozycji wszelkiego rodzaju ozdobnych szklanych naczyń, które szybko zamienią się w piękne świąteczne świeczniki jeśli przystroimy je wstążkami, brokatem, mini bombkami i wszystkim co Wam przyjdzie do głowy.

stroik bożonarodzeniowy

Stroiki powyżej zostały dodatkowo udekorowane jeden granatową farbą w sprayu, zaś drugi sztucznym śniegiem, jednak równie dobrze wyglądały by zwykłe szklanki najpierw posmarowane klejem typu wikol (w tym wypadku klej na gorąco odpada) i obtoczone w brokacie, obwinięte sznurkiem pomalowanym na dowolny kolor, ozdobione malutkimi prezentowymi kokardkami lub perełkami.

Życzymy miłej zabawy i zapraszamy do nadsyłania zdjęć własnoręcznie wykonanych stroików, najlepsze opublikujemy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *