Categories Dekoratornia

Kanapowo – poduszkowy post.

Posted on
Kanapowo – poduszkowy post.

Dzisiaj chcę Wam pokazać jak powstała  kanapa… Na początku potrzebna była  męska pomoc. Kanapa powstała z 4 palet. Dwie tworzyły siedzisko, jedna oparcie, a czwartą mąż przeciął na pół i zrobił boki. Żeby łatwiej było ją przestawiać zamocowaliśmy kółka. Przy doborze kółek trzeba pamiętać o wadze jaką mają utrzymać 😊

Podczas, gdy mój mąż zajął się montażem kanapy, ja zabrałam się za szycie pokrowców na materace z pianki tapicerskiej. Kupując piankę tapicerską należy zwrócić uwagę na jej najważniejszy parametr czyli gęstość (od T14 do T40), która decyduje o jej odporności i wytrzymałości. Im wyższy – tym pianka jest bardziej odporna. Ja zastosowałam tutaj piankę o gęstości T30.

Do wykonania materacy na kanapę potrzebne są:

 • Pianka tapicerska
 • Tkanina obiciowa
 • Nożyczki, szpilki
 • Metr krawiecki, linijka, ołówek
 • Taśma typu „rzep” lub guziki

Krojąc tkaninę warto pamiętać o zapasie na szwy oraz listwie na zapięcie. Przy piance tapicerskiej o rozmiarach 120cm x 80cm x 10cm skroiłam tkaninę o wymiarach : 132cm x 197cm. Na listwę zapinającą (na guziki lub na taśmę „rzep”) zawsze dodaję 17cm.

Na obu końcach tkaniny zawijam ją przy pomocy szpilek na 6 cm. Następnie podwijam zakończenie materiału na 1cm tak, żeby nie było widać uciętego brzegu. Obie powstałe listwy nakładam jedną na drugą i przeszywam na maszynie jak na poniższym zdjęciu. W ten sposób powstaje zapięcie po środku materaca.

Kolejnym krokiem było zszycie wszystkich rogów tak , żeby powstał pokrowiec na piankę o wysokości 10 cm. Można to zrobić według zdjęć umieszczonych poniżej.

Po przeszyciu wszystkich rogów wzdłuż linii, którą wyznaczył metr krawiecki zostaje nam przyszycie taśmy „rzep”. Jak to zrobić pokażę przy szyciu poszewki na poduszkę. A poniżej macie widok gotowej kanapy:)

PODUSZKA ZAPINANA NA „RZEPY”

Każdy kto urządza mieszkanie dobrze wie, że wyjątkowy klimat w pomieszczeniu dają poduszki. Dlatego warto w nie zainwestować. U nas choć  jeszcze nie było kanapy, a nawet nie było palet i tkaniny obiciowej to już Emilka kupiła sobie 2 poduszki z milutkim misiem.

Po uszyciu pokrowców na materace został mi kawałek tkaniny więc postanowiłam go wykorzystać i uszyć poszewkę na kolejną poduszkę.

Do uszycia poszewki na poduszkę potrzebne są:

 • Tkanina
 • Taśma typu „rzep”
 • Nożyczki, metr krawiecki, szpilki

 1. Przy skrojeniu tkaniny na poszewkę pamiętajmy o zapasie na szwy i na zapięcie. I tak na poduszkę o wymiarach 40cm x40cm należy skroić prostokąt  o wymiarach 42cm x 97cm. Na poduszkę o wymiarach 45cm x 45 cm – prostokąt 47cm x 107cm. A na poduszkę 50cm x 50cm – prostokąt 52cm x 117cm.
 2. Oba  końce tkaniny założyć najpierw na 6 cm a potem końcówkę materiału na 1 cm, tak jak na poniższych zdjęciach. Przeszyć na maszynie.

3. Na jednej zakładce przyszyć taśmę typu „rzep”

4. Drugą część „rzepa” najłatwiej przyszyć przykładając drugi koniec poszewki i szpilkami przymocować w odpowiedniej odległości „rzep” tak jak na zdjęciu

5. Połączyć oba brzegi poszewki (zapinając na „rzep”) i przeszyć w odległości ok. 8cm od brzegu

6. Przeszyć brzegi poszewki i obrzucić ściegiem zygzakowym

7. Przeprasować żelazkiem z parą.

I poszewka gotowa!

PODUSZKA NR 2

Będąc na zakupach w sklepie meblowym znalazłam niedrogą bawełnianą poszewkę na poduszkę w idealnym kolorze pasującym do tkaniny obiciowej w pokoju Emilki. Pomyślałam sobie, że warto wykonać poduszkę, którą można ozdobić za pomocą farby i szablonu. W sklepie z farbami kupiłyśmy  odpowiedni szablon i zabrałyśmy się do pracy. A w zasadzie to Emilka, która takie prace ( z farbami) bardzo lubi 😊

Do wykonania poszewki potrzebne są:

 • Bawełniana poszewka
 • Szablon
 • Farba akrylowa
 • Gąbka
 • Taśma malarska
 • Gazeta
 • Kartka papieru ksero

 1. Żeby zabezpieczyć drugą stronę poduszki przed zabrudzeniem, włożyła do środka gazetę.
 2. Szablon przykleiła za pomocą taśmy malarskiej dzięki temu nie będzie się jej przesuwał podczas malowania.

3. Farbę nanosimy cienką warstwą na tkaninę najlepiej za pomocą gąbkowego pędzla do tapowania lub wałeczka z gąbki.  Doskonale do tego celu nadaje się również zwykła kuchenna gąbka.

4. Do ozdobienia swojej poduszki Emilka użyła zwykłej farby akrylowej, która również się do tego (malowania na tkaninach) odpowiednia.

Przy malowaniu farbami do tkanin zalecane jest odczekanie 24 godziny. Nie mamy doświadczeń w tej kwestii, bo ich nie stosowałyśmy. Farby akrylowe schną bardzo szybko, więc odczekałyśmy godzinę i przez białą kartkę ksero przeprasowałyśmy obrazek gorącym  żelazkiem, w celu utrwalenia koloru.

I poduszka gotowa!

Jeśli podoba Ci się ten lub inny z naszych pomysłów, zapraszamy do zapisania się do newslettera, abyśmy mogli informować Cię na bieżąco o nowych publikacjach.

Jeśli coś podoba Ci się bardzo prosimy zostaw komentarz, by przez to docenić naszą inspirację Ciebie.

A tak przy okazji zrobiła się nam już mała seria, którą możesz podejrzeć też tutaj:

Drugie życie starej skrzynki.

Metamorfoza pewnego sekretarzyka…

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *